Warning: getimagesize(images/userfiles/1359711594948.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/karip/domains/karipnetwork.com/public_html/kamudan/icerik.php on line 50

3 ÇOCUK İÇİN KAÇ PARA VERİLECEK ?

AK Parti Kadın Kolları'nın 3 çocuk teşviki için yaptığı öneriyi Aile Bakanlığı merkeze aldı: Annelere yapılacak 300 liralık yardım sadece çocuk bakımı için kullanılma koşuluna bağlanacak, yemek ticketi gibi harcama sınırlı olacak...

Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla savunduğu '3 çocuk' stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa'da ve OECD'de uygulanan modelleri incelemeye aldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan'ın talimatı üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını açıklarken, konunun ayrıntıları da netleşti.

Bu çerçevede hazırladığı kapsamlı raporu hükümete ileten AK Parti Kadın Kolları, yurtdışındaki örnekleri inceleyerek, 'Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere yemek ticketi gibi 300 liralık çocuk bakım teşviki' ve İşsizlik Fonu'ndan alınacak yüzde 1'lik kaynakla 'Aile Bakım Sigortası' oluşturulması önerisini getirdi.

Akşam'ın haberine göre; Kadın Kolları, yemek ticketlerinin sadece gıda harcamasında kullanıldığına işaret ederek, aynı modelin 'çocuk harcamalarında kullanılmak üzere annelere çocuk bakım teşviki' şeklinde verilmesini talep etti.

Aile Bakanlığı, bu modeli merkeze alan bir çalışma başlattı. 300 liralık çocuk bakım teşvikinin 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında 'aileyi merkeze' üzere 'Aile Destek Sigortası' adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

6 ay doğum izni

Çalışma Bakanlığı'nın da 'part time', 'evden çalışma' ve 'çağrı üzerine çalışma' modelini geliştirerek, kadın istihdamını arttıran bir seçeneği masaya yatırdığı öğrenildi. Doğum izninin doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 4 aya çıkarılması, kadının doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla 'geçici eleman çalıştırma' seçeneğinin gündeme getirilmesi ve doğum izninin 4'üncü aydan sonraki bölümüne ilişkin sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması modeli tartışılıyor. Maliye Bakanlığı da bu çalışmanın bütçeye maliyeti üzerinde hesap yapıyor.


DEVLET KAÇ ÇOCUĞA PARA VERİYOR DEVAM İÇİN TIKLAYIN

 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
hasan merter ~ 5 yıl önce
BU YARDIMDAN KİMLER YARARLANACAK....ev hanımlarıda varmı
fatma oguz ~ 5 yıl önce
kimler yardımdaan faydalancak sadece çalışan annelermi
Yasemin gülçimen ~ 5 yıl önce
3.çocuğu yaptım başbakan dediği için doğumdan sonra çıktı para mevzusu çok sevindim umutla bekliyor ve inanıyorum.
ali balaban ~ 5 yıl önce
üç çocuk parası biz tarım işcilerinede alabilirmi
salih nurdoğdu ~ 5 yıl önce
bu çocuk parası memura çalışana veriliyo ev hanımlarının ne suçu var hiçbirşeyden yararlanamıyo çalışan kadının zaten parası var
ercan kavak ~ 4 yıl önce
hani cocuk bezi parası hep boş asgari ücretle calışıyom hani hep boş
yeşim can ~ 4 yıl önce
bu karar kesinleştimi
jale ~ 4 yıl önce
gerçekmi
sema türkmen ~ 4 yıl önce
3. çocuk için 2014 dogumlumu olmak gerekiyor. nasıl bilgi alabiliriz
Ebru yakar ~ 3 yıl önce
Bence cok sacma
fatma sülük ~ 3 yıl önce
Çalışana bara zaten onların barası var ev hanımları ne olacak.


2011 Kamudan.com