Warning: getimagesize(images/userfiles/1303137032956.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/karip/domains/karipnetwork.com/public_html/kamudan/icerik.php on line 50

Warning: getimagesize(images/userfiles/1303137037960.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/karip/domains/karipnetwork.com/public_html/kamudan/icerik.php on line 50

Fırat Üniversitesinin 'otopsi melekleri'

Elazığ'da, Fırat Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde geçen yıl kurulan Otopsi Yardımcılığı Bölümü bu yıl ilk mezunlarını veriyor. Genç kadınların yoğun ilgi gösterdiği bölümden mezun olan gençler, otopsilerde savcılara yardımcı elaman olarak görev alacak.

Türkiye'de ilk kez Mersin Üniversitesi bünyesinde, geçen yıl da Fırat Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan Otopsi Bölümü Yardımcılığı programı özellikle genç kadınlar başta olmak üzere tüm gençlerin yoğun ilgisini çekti. Bu yıl mezun olacak 22'si kadın 35 öğrenci, savcılara otopsilerde yardımcı eleman olacak.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Tokdemir, şimdiye kadar hizmetliler ile yapılan otopsilerin artık eğitimli uzmanlar tarafından yapılacağını söyledi. Prof.Dr. Tokdemir, şöyle dedi:

"Türkiye'de otopsi yardımcılığı programı, oldukça fazla ihtiyaç duyulan ve bu konuda oldukça boşluğu hissedilen bir alandı. Bu konuyla ilgili ülkemizde sadece Mersin Üniversitesi ve geçen yıl eğitime başlanan Fırat Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu otopsi yardımcılığı programı var. Başka hiçbir üniversitemizde bu program açılmış değil. Oysa ülkemizde bu konularda oldukça ihtiyaç var. Otopsi yardımcılığını çoğu zaman savcıların şoför veya hizmetlileri yapıyordu. Bu otopsi yardımcılığı programının alaylı olmaktan çıkararak, eğitimli olmaya geçmesi gerektiğine inandığımız için geçen yıl bu programımızı açtık. Gayet iyi gidiyor şu anda. Türkiye'nin her tarafından gelen öğrencilerimiz bu programı tercih edip, eğitimlerine devam ediyorlar."

Prof.Dr. Mehmet Tokdemir, bölümde kadın öğrencilerin çoğunlukta olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Adli tıpçıların içerisinde oldukça fazla miktarda bayan hekim ve adli bilimci bayan arkadaşlarımız da var. Dolaysıyla nasıl adli hekim bayanlar çok azınlıkta değilse, otopsi yardımcılığında da bayan öğrencilerimiz sayı bakımından daha fazla tercih etmiş görünüyor. Bunun belirgin bir sebebi de yok. Öğrencilerimiz meslek lisesi çıkışlı oldukları için adaptasyon konusunda zorlanmadı. Uygulamalı derslerde erkeklerin, kız öğrencilerden daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz." 

Doğu illerinde yaşayan öğrencilerin otopsi yardımcılığı bölümünü tercih etmediğini dile getiren Prof.Dr. Mehmet Tokdemir, 35 öğrenciden 1'isinin Elazığ'dan, kalan öğrencilerin ise Bursa, Ankara, Eskişehir, İzmir ve Manisa gibi batı ellerinden olduğunu belirtti.


 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
berinur kaya ~ 7 yıl önce
cok gzl meslek gelismesi lazım
selcuk gardas ~ 6 yıl önce
otopsi yardımcısı değilde otopsi uzmanı olmak çin hangi üniversitede ne okumam gerekiyor
gökhan turanlıoglu ~ 6 yıl önce
selçuk kardeşim önelikle tıp fakültesinden normal tıp doktoru olman gerekli ondan sonra adli tıp üzerine uzmanlık yapıyorsun yılda öyle okuman lazım toplamında sana 10 yıl ortaya çıkıyor bunun için önce tıpı kazanman lazım
ebru kırbaş ~ 6 yıl önce
bu bolumu okumak için sadece meslek lisesi çıkışlımı olmamız gerek yoksa düz lise çıkışllıda olablirmi
gülizar tülüce ~ 6 yıl önce
bu bölüme düz lise mezun ları da alınıyor mu
şşşşştt ~ 5 yıl önce
bende gitmek istiyorumm kz meslek çıkşlıyım şansım nedir acabaaa? yardmcı olurmusunuzzzz


2011 Kamudan.com