Yazı Boyutu : A+ A-

FATİH PROJESİ, MİLLİ EĞİTİM İN YÜZAKI MI ? YÜZKARASI MI ?


31-07-2013 00:07:13Enver DEMİR
 
            
              Milli  Eğitim Bakanlığı, Fatih Projesini  2011-12 Eğitim-Öğretim yılının  ikinci yarısında, 17 İl’ de Pilot Uygulamayla başlatmış, proje kapsamında 4 yılda 10 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasının hedeflendiğini açıklamıştı. Devletin zirvesi ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri projeyi,Türkiye nin eğitimdeki yüzakı olarak tanıtmış ve aylarca tanıtımını ve propogandasını yapmıştı. Biz de aklımızın yettiğince bu konuda bir yazı yazmış ve kamuoyuna konu hakkında düşüncelerimizi beyan etmiştik. Yazımıza yazılı ve internet medyadan yoğun da ilgi gösterilmişti.  
 
http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/fatih_projesine_hic_bu_acilardan_bakilmamisti.html
http://www.haberkritik.net/enver-demir-fatih-projesi-ile-abd-turkiyeyi-yeniden-kesfedecekmis-4224.html
http://www.gazete365.com/enver-demir-yazi/amerika-turkiyeyi-yeniden-kesfedecekmis-393y.html
http://www.kamudanhaber.com/fatih-projesiyle-amerika-turkiye-yi-yeniden--kesfedecek-mis--makale,974.html
 
 2012 yılının Şubat ayında konuyla ilgili yaptığımız açıklamayı şöyle bitirmiş,
“Bu sorular cevaplanmalı ve konu, uzmanlara sorulup psikolojik, teknik, tıbbi  etkileri araştırılmalıdır. Ancak; her ne yapılırsa yapılsın, bu projede bir iki yıl denenip rafa kaldırılacak,  uluslararası şirketlerin kazançları yanlarına kar kalacak ve Milli Eğitim Bakanlığına güven bir kez daha sarsılacaktır.” demiştik.
     
             Bugün konuyla ilgili, Vatan Gazetesinde  “ FATİH PROJESİNDE SKANDAL” haberini okuyunca, kendi kendime  “keşke yanılsaydım” diye söylendim. Haberde, “Harcama kalemlerinde çeşitli usulsüzlükler olduğu iddiası üzerine projenin Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki birinci dereceden sorumlusu Grup Başkanı Mesut Küçükiba,nın  görevden alındığı  ve  Genel Müdür Mustafa Koç’un da birkaç gün içinde görevine son verileceğinin konuşulduğu ”  belitiliyor.
 
http://haber.gazetevatan.com/fatih-projesinde-skandal/557066/1/gundem
 
Gelinen noktada, Bu projenin eğitim-öğretim faaliyetlerimize,çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimlerine gerçekten bir faydası dokundu mu ? Bunu şu anda bilemiyoruz. Eğitime direk etkisini ilerde daha net göreceğiz,ancak; uygulayıcılar açısından bakıldığında projenin,Mili Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin bir kısmına ciddi katkısının olduğu ortada...
               Şimdi tekrar sormak lazım. Bu proje gerçekten Milli Eğitim in yüzakı mı ?  yüzkarası mı ?
 
Enver DEMİR
       Türk Eğitim-Sen İstanbul 9.Nolu
Şube Başkanı2011 Kamudan.com